Ranking Bibliotek 2015
Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni już drugi raz zajęła 1 miejsce w województwie łódzkim w Rankingu Bibliotek przygotowanym przez Instytut Książki oraz dziennik „Rzeczpospolita„.

W obecnej V już edycji rankingu najlepiej prowadzonych bibliotek – Rząśnia zajęła 16 miejsce w kraju      ( na ok 2.300 bibliotek ) oraz 5 miejsce wśród bibliotek z terenu gmin wiejskich. To jeszcze większy sukces niż w 2013 roku, kiedy to GBP w Rząśni była 1 w woj. łódzkim, ale dopiero 36 w kraju.

DSC03010-t.jpgDSC03024-t.jpgDSC03025-t.jpgDSC03021-t.jpg

 

W dniu 19 listopada 2015 roku o godz. 11.00 w Pałacu Rzeczypospolitej (siedziba Biblioteki Narodowej), p. Krasińskich 3/5 w Warszawie odbyła się uroczysta gala związana z ogłoszeniem wyników i wręczeniem wyróżnień dla dyrektorów bibliotek oraz przedstawicieli samorządów wg oficjalnego komunikatu za – „Zaangażowanie w kulturalny rozwój swojej gminy” ( docenieni zostali ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów ).
DSC02949-t.jpg

 

Galę poprowadził Paweł Sołtys z Programu III Polskiego Radia

powiedział- ” Rozwija się obszar wiedzy na dyskach komputerowych ale wierzę, że nie wyprą one książek”.

 

Paweł Jabłoński – Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”

 

– przedstawił slajdy dot. kryteriów oceny branych pod uwagę w rankingu:

 

 

Jako podsumowanie swojego wystąpienia przedstawił wnioski nasuwające się  z całego rankingu:

 

 

W końcu nadeszła chwila, w której Paweł Sołtys

zaprosił Ewę Usowicz i Grzegorza Gaudena aby oni wręczyli laureatom wyróżnienia
… gdy na tablicy wyświetlił się napis:

 

 

 

Oczywiście jeszcze kilka fotek na pamiątkę do archiwum biblioteki:

DSC02997-t.jpg

 

******************************

 

www.bn.org.pl/aktualnosci/1017-ranking-bibliotek-2015

**************************************************************************************************

( 2015 ) Artykuły w lokalnej prasie…
DSC03530-t.jpgDSC03531-t.jpgDSC03532-t.jpg

***************************************************************************************************

Tak nas ocenili w prasie… w 2013 r.

**************************************************************************************************

Ranking bibliotek 2013 – gratulacje…



DSC_0301-t.jpg

****************************************************************************************************
Gala wręczenia nagród dla najlepszych bibliotek

w kraju – Ranking za rok 2013
W dniu 25 listopada 2013 roku w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się
uroczysta gala wręczenia nagród – trzeciej edycji Rankingu Bibliotek przygotowanego przez
Instytut Książki i gazetę Rzeczpospolita.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni zajęła 36 miejsce w kraju i 1 w woj. łódzkim

Nagrody wręczali:
Piotr Żuchowski – Sekretarz Stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Grzegorz Gauden – Dyrektor Instytutu Książki
Bogusław Chrabota – Redaktor Naczelny gazety Rzeczpospolita
DSC_0003-t.jpgDSC_00011-t.jpgDSC_0004-t.jpgDSC_0006-t.jpgDSC_0008-t.jpgDSC_0012-t.jpgDSC_0010-t.jpgDSC_0011-t.jpgDSC_0009-t.jpgDSC_0013-t.jpgDSC_0018-t.jpgDSC_0023-t.jpgDSC_0014-t.jpgDSC_0015-t.jpgDSC_0030-t.jpgDSC_0033-t.jpgDSC_0039-t.jpgDSC_0036-t.jpgDSC_0040-Kopia-t.jpgDSC_0040-t.jpg

Naszej Bibliotece gratulacje złożył także Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

logo_nowe_rzw_biale-t.png

Jak wypadły biblioteki z regionu w dorocznym rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej”?

   Ponad 760 bibliotek zostało ujętych w rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej”. Najlepiej w naszym regionie wypadła ta w Rząśni. Zajęła 36. pozycję w całym zestawieniu i 1. miejsce w Łódzkiem. 
Wyznacznikami tego jak radzą sobie biblioteki były: liczba czytelników, ilość zakupowanych książek, powierzchnia biblioteki a także pozyskiwane dotacje. W Łódzkiem najwyżej oceniona w rankingu została biblioteka w Rząśni. Placówka przyciąga nowych czytelników m.in. włączają się w ogólnopolskie akcje takie jak tegoroczne Narodowe Czytanie Fredry. Jak mówi dyrektorkaJoanna Konieczko – można też szukać innych sposobów, na pierwszy rzut oka niezwiązanych z czytelnictwem:
– Jeśli organizujemy rajdy rowerowe, gdzie nie zabieramy ze sobą książek, nie czytamy, ale to też zachęca młodzież. Przyjdą, zobaczą, przejdą między regałami, później przychodzą i coś wypożyczą. Pracuję w bibliotece 5 lat. Z roku na rok mamy więcej czytelników, nie tylko z naszej gminy. Uważam, że my jako biblioteka spełniamy się, staramy się zakupywać jak najwięcej nowości, bo to też przyciąga czytelnika. 
http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=9703 ( wysłuchaj nagrania )Które miejsca w rankingu zajęły inne biblioteki w regionie? 56. miejsce – biblioteka w Białej, 91. biblioteka w Mokrsku, 135. biblioteka w Sulmierzycach,
137. biblioteka w Kleszczowie, 141. biblioteka w Oleśnie, 147. biblioteka w Osjakowie,187. biblioteka w Działoszynie, 273. biblioteka w Masłowicach, 320. biblioteka w Kluczborku, 348. biblioteka w Kiełczygłowie, 355. biblioteka w Złoczewie, 412. biblioteka w Łubnicach, 456. biblioteka w Skomlinie
560. biblioteka w Klukach, 594. biblioteka w Byczynie, 634. biblioteka w Ruścu, 703. biblioteka w Sokolnikach, 735. biblioteka w Siemkowicach, 740. Biblioteka w Czastarach.Wśród bibliotek aż 75 posiada filie. Tylko około 35-40 proc. placówek bibliotecznych jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, przeważnie są to nowe biblioteki  lub powstające filie. W ponad połowie placówek znajdują się zbiory dla osób niewidzących lub słabowidzących: książki z dużą czcionką czy mówione. Niemal we wszystkich bibliotekach można skorzystać z Internetu. Gorzej jest z informacją o księgozbiorze w Internecie, tylko 50 proc. bibliotek deklaruje posiadanie katalogu internetowego. Kompletne katalogi on-line posiada tylko 17 proc. wziętych pod uwagę bibliotek – czytamy na stronie internetowej Instytutu Książki. Fot. Biblioteka w Rząśni

Miejsce ważne dla społeczności

Ranking Bibliotek 2013

Z wielką przyjemnością informujemy, że w tegorocznym Rankingu Bibliotek, przygotowywanym przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita” Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni zajęła bardzo wysokie 36 miejsce w kraju, jednocześnie zostając pierwszą biblioteką w województwie łódzkim.

Warto wspomnieć, iż w porównaniu do zeszłorocznego Rankingu, nasza biblioteka awansowała z miejsca 45 w skali kraju, czyli awansowała aż o 9 pozycji.

Celem Rankingu, wg. organizatorów jest wskazanie gmin, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa i aktywności społecznej. Ranking wskazuje instytucje, które działają wedle zasady, ze dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

W roku obecnym w Rankingu wzięło udział 763 jednostki, tj. o blisko 70 więcej niż w roku ubiegłym.

RANKING BIBLIOTEK – 2012


Z przyjemnością informujemy, że w dniu 19 listopada 2012 r. w opublikowanym na łamach dziennika „Rzeczpospolita” Rankingu Bibliotek, Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni zajęła wysokie 45 miejsce w kraju.

Daje to naszej bibliotece 2 miejsce w województwie łódzkim.

 

Ranking przygotowany przez redakcję dziennika we współpracy z Instytutem Książki, ma za zadanie wskazanie samorządów najbardziej zaangażowanych w kulturalny rozwój swojej gminy.

Przygotowując ranking redakcja „Rzeczpospolitej” rozesłała ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Następnie Kapituła rankingu opracowała metodę przyznawania punktów, która premiowała działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki. W skład kapituły weszli: Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk, prezes  Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; Andrzej Tyws, przewodniczący Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych oraz Anna Cieślak-Wróblewska i Paweł Jabłoński z „Rzeczpospolitej”.

Jak piszą organizatorzy: „Naszym celem jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych. Chcemy, by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach”.

 

 Prawie najlepsza biblioteka w województwie ()

RZĄŚNIA

Dziennik ?Rzeczpospolita? ogłosił drugi ranking najlepszych bibliotek. Tym razem do akcji zgłosiło się niemal 700 placówek. Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni uplasowała się na 45. miejscu w całej Polsce, a w województwie łódzkim – na drugim.

Ranking Bibliotek Instytut Książki i ?Rzecz-pospolita? przygotowały już po raz drugi. Zanim ogłoszono wyniki, każda z bibliotek musiała wypełnić ankietę i odesłać ją do końca października. Na podstawie udzielonych w niej odpowiedzi i pozyskanych informacji przygotowano zestawienie ogłoszone na łamach dziennika w poniedziałek, 19 listopada. Duży wpływ na zajęte pozycje miały takie kategorie jak: czytelnicy, wypożyczanie książek, powierzchnia biblioteki, księgozbiór, książki zakupione od 2001 roku i procent dotacji w 2012 r.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni na liście ogólnopolskiej zajęła wysokie 45. miejsce. Natomiast w zestawieniu obejmującym tylko placówki z województwa łódzkiego uplasowała się na miejscu drugim, lepsza okazała się tylko biblioteka w Brąszewicach. Jaki jest przepis na sukces? – Za bardzo duży plus uważam to, że mamy dużo nowości. W ubiegłym i tym roku zakupiliśmy wiele pozycji w tym również naukowych, dla studentów ? mówi Joanna Konieczko, dyrektor GBP w Rząśni. – To przyciąga czytelników nawet z sąsiednich gmin. A jeśli studenci przyjdą po książkę potrzebną do pracy, to przy okazji sięgną też po coś innego ? tłumaczy.

Ale to nie wszystko. Na wysoką pozycję wpłynęła także współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz posiadane filie. Tamtejsza biblioteka jest jedyną w powiecie, która ma aż trzy filie. Wszystkie one pracowały na wspólny sukces. Ponadto organizowane są spotkania np. z pisarzami i zajęcia podczas wakacji. Jak twierdzi dyrektor Konieczko, jest to sposób na ?zdobycie? nowych czytelników, głównie tych najmłodszych. Im dzieci są starsze, tym trudniej je potem przyciągnąć.

Sposób wydaje się skuteczny, ponieważ na terenie gminy nie maleje liczba osób odwiedzających placówki. – Pracuję w tej bibliotece od 2008 roku i widzę, że czytelników przybywa. Z roku na rok jest ich coraz więcej. W tym roku mamy już zapisanych 600, a mówię tutaj tylko o gminnej, bo filie mają oddzielne rejestry, które dopiero później sumujemy ? opowiada Konieczko.

Dyrektor gminnej biblioteki nie spodziewała się tak wysokiej pozycji w rankingu. Obawiała się, że brak katalogu on-line przekreśli pozytywne strony placówki. – Jak zobaczyłam wyniki, to byłam bardzo pozytywnie zaskoczona ? przyznaje. – Nie spodziewałam się tego. Jesteśmy dopiero w trakcie tworzenia księgozbioru on-line, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku wszystkie tytuły będą już wprowadzone ? zapowiada.

Mirosława Drab